Compusul de turnare a foilor, cunoscut în mod obișnuit ca SMC, este utilizat pe scară largă în industria auto, electrică, transport, infrastructură și producție industrială. Valoarea sa provine nu numai din proprietățile compozitului în sine, ci și din capacitatea de a forma prin comprimare piese mari, complexe și foarte integrate în cicluri de producție repetabile.
Pentru producători, SMC ar trebui privit ca un sistem de producție complet, mai degrabă decât o simplă foaie compozită. Formularea materialului, pregătirea încărcării, proiectarea matriței, temperatura, presiunea de turnare, profilul de închidere a presei și timpul de întărire toate afectează partea finală.
Acest ghid explică proprietățile materialului, procesul de turnare prin compresie, cerințele presei hidraulice, controlul calității, regulile de proiectare, factorii de cost și aplicațiile industriale pe care inginerii ar trebui să le ia în considerare atunci când planifică producția SMC.
Ce este SMC și din ce este făcut?
SMC este un compus de turnare termorigid, preimpregnat, armat cu fibre, furnizat sub formă de foaie. Materialul este produs în mod normal prin combinarea rășinii lichide, armăturii tăiate, umpluturi minerale și aditivi de procesare între peliculele purtătoare. După o perioadă de maturare controlată, materialul dezvoltă vâscozitatea necesară pentru manipulare și turnare prin compresie.
Cea mai comună matrice este rășină poliesterică nesaturată , în special pentru aplicații generale industriale și auto. Sistemele de esteri vinilici pot fi utilizate acolo unde este necesară o rezistență chimică mai mare sau o rezistență îmbunătățită, în timp ce sistemele fenolice și alte sisteme termorigide de specialitate sunt selectate pentru aplicații care necesită caracteristici specifice de căldură, fum sau flacără.
Întărirea este de obicei din fibră de sticlă E tocată. SMC comercial standard conține frecvent aproximativ 20–35% fibră de sticlă în greutate, în timp ce gradele structurale pot utiliza niveluri de armare substanțial mai mari. SMC din fibră de carbon este disponibil și pentru structuri ușoare de înaltă performanță, deși costul materialului său este semnificativ mai mare.
Umpluturile și aditivii sunt la fel de importanți. Carbonatul de calciu poate fi utilizat pentru a controla costurile și reologia, trihidratul de aluminiu poate contribui la formulările ignifuge, iar aditivii cu profil redus ajută la reducerea contracției de turnare și la îmbunătățirea calității suprafeței vopsite. Pigmentii, catalizatorii, agenții de eliberare a mucegaiului și agenții de îngroșare influențează, de asemenea, modul în care compusul curge și se întărește.
Proprietăți tipice ale materialului SMC
Proprietățile SMC variază foarte mult în funcție de chimia rășinii, conținutul de fibre, orientarea fibrelor, încărcarea umpluturii și condițiile de turnare. Prin urmare, următoarele valori sunt tratate cel mai bine ca intervale de inginerie tipice mai degrabă decât specificații universale.
| Proprietate | Gama tipică | Metoda de testare comună | Semnificația inginerească |
|---|---|---|---|
| Densitatea | Aprox. 1,7–2,0 g/cm³ | ASTM D792 / ISO 1183 | Determină greutatea părții și cerințele de încărcare |
| Conținut de fibră de sticlă | Aprox. 20–35% în greutate pentru multe clase standard | ISO 1172 sau metoda specifică furnizorului | Afectează rezistența, rigiditatea și curgerea |
| Rezistenta la tractiune | Aprox. 55–170 MPa | ASTM D638 / ISO 527 | Capacitatea de încărcare structurală de bază |
| Rezistența la încovoiere | Aprox. 140–250 MPa | ASTM D790 / ISO 178 | Important pentru panouri, capace și carcase |
| Modulul de încovoiere | Aprox. 8-15 GPa | ASTM D790 / ISO 178 | Indică rigiditatea la încovoiere |
| Temperatura de deviere a căldurii | Adesea, în jur de 180–210°C pentru clase structurale adecvate | ASTM D648 / ISO 75 | Evaluează performanța dimensională în condiții de căldură și sarcină |
| Temperatura de tranziție sticloasă | Adesea, în jur de 100–160°C, în funcție de formularea rășinii | DMA / DSC | Indică comportamentul matricei dependent de temperatură |
Conținutul mai mare de fibre îmbunătățește, în general, rigiditatea și rezistența, dar poate, de asemenea, îngreuna curgerea compusului în pereți subțiri, nervuri adânci sau regiuni cu cavități lungi. Prin urmare, selecția materialului trebuie să fie echilibrată performanța mecanică, modelabilitatea, finisarea suprafeței, presiunea de prelucrare și costul materialului.
Cum funcționează turnarea prin compresie SMC
SMC este cel mai frecvent prelucrat folosind matrițe de compresie încălzite cu metal combinat instalate într-o presă de turnare hidraulică. Spre deosebire de turnarea prin injecție convențională, materialul nu intră în mod normal printr-un sistem de rulare și poartă. În schimb, bucățile cântărite de SMC sunt plasate direct în matrița deschisă ca o încărcare atent proiectată.
Pregătirea încărcării. Foile SMC sunt tăiate și cântărite conform masei și modelului de încărcare cerute.
Încărcarea matriței. Filmul purtător este îndepărtat și încărcarea SMC este poziționată în cavitatea inferioară încălzită.
Abordare rapidă. Presa se închide rapid prin porțiunea fără contact a cursei pentru a reduce timpul de ciclu inutil.
Închidere controlată prin turnare. Pe măsură ce matrița intră în contact cu SMC, viteza de închidere este redusă, astfel încât compusul să poată curge treptat prin cavitate.
Creșterea presiunii. Presa aplică presiunea de turnare necesară în timp ce excesul de aer iese prin sistemul de aerisire a matriței.
Întărirea și menținerea presiunii. Căldura din matriță activează reacția de întărire termostată, în timp ce presa menține presiunea.
Deschidere și ejectare. Odată ce nivelul de întărire necesar este atins, presiunea este eliberată, matrița se deschide și piesa este îndepărtată.
Tunderea și inspecția. Flash-ul este îndepărtat și sunt verificate dimensiunile critice, starea suprafeței și performanța pieselor.
Parametri tipici de turnare SMC
| Parametrul de proces | Interval de pornire tipic | Ce îl controlează |
|---|---|---|
| Temperatura mucegaiului | Aprox. 140–160°C | Chimia rășinii, grosimea părții și timpul necesar de curgere |
| Presiunea de turnare | Aprox. 3,5–10 MPa pentru multe tipuri convenționale | Conținutul de fibre, geometria, lungimea curgerii și cerințele de suprafață |
| Turnare structurală la presiune mai mare | Se poate apropia de 10-15 MPa | Structuri puternic armate sau greu de umplut |
| Acoperire de încărcare inițială | Adesea, în jur de 50–90% din suprafața cavității proiectată | Fluxul de material necesar și orientarea fibrelor |
| Timp de întărire / menținere a presiunii | Adesea în jur de 60-180 de secunde | Sistem de rășină, grosime și temperatura matriței |
Aceste valori oferă o fereastră de pornire utilă, dar rețeta finală de producție trebuie dezvoltată folosind recomandările de procesare ale furnizorului SMC selectat și validată prin teste de turnare.
Închiderea prea rapidă după contact poate mișca fibrele în mod agresiv, poate capta aerul și poate genera flash excesiv. Închiderea prea încet poate permite rășinii să înceapă întărirea înainte ca nervurile sau colțurile îndepărtate să fie complet umplute. Prin urmare, presele SMC moderne au nevoie de un control precis al ambelor poziţia şi presiunea pe tot parcursul ciclului de închidere.
Cerințe pentru proiectarea matrițelor SMC și presa hidraulică
Presa și matrița trebuie considerate ca un singur sistem. Selectarea unei prese SMC numai după tonaj nominal nu este suficientă deoarece dimensiunile platanului, lumina naturală, cursa, rigiditatea structurală, paralelismul, viteza de închidere și aranjamentul de încălzire pot fi la fel de importante.
Calcularea tonajului de presă necesar
Un calcul de bază al forței de presare începe cu aria de turnare proiectată și presiunea de turnare necesară.
De exemplu, dacă aria proiectată a părții este de 2.000 cm² și procesul necesită 10 MPa de presiune de turnare, forța teoretică este de aproximativ 2.000 kN, care este de aproximativ 204 tone metrice-forță.
Presa de producție ar trebui să includă în mod normal o marjă de inginerie adecvată pentru a ține cont de variația procesului, încărcarea matriței, limitarea fulgerului, distribuția sarcinii și optimizarea viitoare.
Apăsați specificații care ar trebui verificate
- Dimensiuni platan: amprenta mucegaiului ar trebui să fie susținută adecvat.
- Lumina zilei: este nevoie de o deschidere suficientă pentru matriță, sistemul de ejectare și echipamentul de manipulare a pieselor.
- Accident vascular cerebral: presa trebuie să atingă pozițiile necesare de încărcare, închidere și ejectare.
- Paralelismul platanului: important pentru matrițe mari și componente cu control strict al grosimii.
- Control de închidere la viteză mică: necesare pentru debitul controlat SMC.
- Precizia presiunii: îmbunătățește repetabilitatea în timpul etapei de întărire.
- Controlul încălzirii: temperatura stabilă a matriței reduce curgerea neuniformă și întărirea.
- Depozitarea rețetei: util atunci când o singură presă produce mai multe componente SMC.
- Interfata de automatizare: important pentru încărcarea, descărcarea robotică și producția de volum mare.
Priorități de proiectare a matriței
Proiectarea matriței SMC ar trebui să înceapă cu modelul de încărcare și calea de curgere așteptate. Obiectivul este de a umple întreaga cavitate înainte de a se produce o întărire excesivă, evitând în același timp mișcarea inutilă a fibrelor.
Aerisirea trebuie să fie amplasată în apropierea regiunilor de umplere finală așteptate, astfel încât aerul prins să poată scăpa fără pierderi excesive de rășină sau fibre. Terenurile și marginile de forfecare trebuie să controleze materialul la linia de despărțire, în timp ce circuitele de încălzire trebuie să mențină o temperatură a suprafeței destul de uniformă pe matriță.
Coastele adânci, bosurile și cavitățile înguste merită o atenție deosebită. Dacă aceste caracteristici se află la capătul unei căi lungi de curgere, materialul se poate gelifica înainte de a se umple complet. De asemenea, inserțiile trebuie să fie amplasate suficient de sigur pentru a rezista mișcării pe măsură ce presiunea presării crește și SMC curge în jurul lor.
Lista de verificare pentru revizuirea instrumentelor SMC
- Greutatea de încărcare și poziția inițială de încărcare
- Distanța maximă de curgere a materialului
- Locațiile ventilației și adâncimea ventilației
- Starea terenului flash
- Distribuția temperaturii matriței
- Umplutură de coastă și boss
- Introduceți locația și reținerea
- Aspect de evacuare
- Accesibilitate pe linia de despărțire pentru întreținere
- Cerință de tăiere așteptată
Testări mecanice, termice și electrice
Scopul testării calității SMC nu este doar acela de a confirma că compusul îndeplinește o fișă de date a furnizorului. Echipele de producție trebuie să verifice dacă piesa turnată reală satisface specificațiile de inginerie ale clientului.
Testele obișnuite de calificare includ testarea la tracțiune conform ASTM D638 sau ISO 527, testarea la încovoiere conform ASTM D790 sau ISO 178, testarea la impact folosind metode precum ASTM D256 sau ISO 179 și testarea la deformare la căldură conform ASTM D648 sau ISO 75.
SMC de calitate electrică poate necesita în plus rezistență dielectrică, rezistență de izolație, rezistență la arc sau alte teste electrice. ASTM D149 este de obicei referit pentru rezistența dielectrică, în timp ce ASTM D257 poate fi utilizat pentru rezistivitate de volum și suprafață.
Analiza termică, cum ar fi DSC și DMA, poate ajuta la verificarea comportamentului de întărire și a proprietăților materialelor dependente de temperatură. Părțile exterioare pot necesita, de asemenea, expunerea la UV, intemperii accelerate, condiționarea umidității sau cicluri termice.
Defecte comune SMC și cum să le depanați
Defectele SMC au de obicei mai multe cauze posibile. Prin urmare, depanarea eficientă necesită ca producătorii să revizuiască împreună materialul, matrița, temperatura și profilul presei.
| Defect | Cauze comune | Acțiuni corective tipice |
|---|---|---|
| Porozitate / goluri interne | Aer prins, aerisire insuficientă, plasare inadecvată a încărcăturii, consolidare inadecvată | Examinați ventilația, modelul de încărcare, profilul de închidere și creșterea presiunii |
| Umplere scurtă | Încărcare insuficientă, lungime de curgere excesivă, întărire prematură, temperatură scăzută a mucegaiului în unele regiuni | Confirmați greutatea încărcăturii, repoziționați încărcarea și revizuiți temperatura și presiunea treptei de curgere |
| Bliț excesiv | Prea mult material, presiune de turnare excesivă, forță de strângere insuficientă, uzură a matriței | Verificați greutatea încărcăturii, forța necesară, suprafețele de separare și paralelismul plăcii |
| Separarea fibrelor | Debit excesiv sau viteză de închidere prea agresivă | Reduceți distanța de curgere și optimizați etapa de închidere lentă |
| vezicule | Gaz prins, întărire incompletă sau control slab al temperaturii | Verificați timpul de întărire, aerisirea și uniformitatea temperaturii matriței |
| Warpage | Întărire neuniformă, gradient de temperatură, grosime neuniformă sau orientare a fibrei | Hartați temperatura matriței și revizuiți geometria, răcirea și fluxul de încărcare |
| Ondularea suprafeței | Contracție, citire a fibrei, temperatură instabilă sau calitate necorespunzătoare a materialului | Examinați formularea SMC, suprafața matriței, presiunea și ciclul de întărire |
Pentru piesele structurale critice, producătorii pot utiliza, de asemenea, inspecție cu ultrasunete, sisteme cu matrice fază, secționare sau alte metode de inspecție nedistructivă și distructivă pentru a căuta goluri interne sau delaminare. Sistemele de inspecție optică sunt din ce în ce mai utile pentru defecte repetitive ale suprafeței și controlul blițului.
Ghid de proiectare pentru fabricarea pieselor SMC
Un design bun SMC ar trebui să susțină atât performanța structurală, cât și fluxul de compresie previzibil. Ori de câte ori este posibil, inginerii ar trebui să evite schimbările bruște ale grosimii, secțiunile extrem de subțiri urmate imediat de nervuri adânci și mase grele izolate de material.
Grosimi nominale ale peretelui în jur 2,5–5 mm sunt comune în multe componente industriale SMC, deși atât modelele mai subțiri, cât și cele mai groase sunt posibile cu materiale și scule adecvate. Tranzițiile treptate sunt preferate acolo unde sunt necesare modificări ale grosimii.
Ciorna este necesară pentru o lansare sigură. Aproximativ 1° poate fi suficient pentru unele suprafețe netede, în timp ce geometriile mai adânci sau texturate necesită în mod normal mai mult. Colțurile interioare ascuțite ar trebui înlocuite cu raze pentru a îmbunătăți atât fluxul de material, cât și durabilitatea structurală.
Nerfurile trebuie să ofere rigiditate fără a crea o acumulare inutilă de material. Pentru suprafețele cosmetice, o bază nervură în jur de 50–75% din grosimea peretelui adiacent poate servi ca punct de plecare util, dar geometria finală ar trebui validată în raport cu sistemul SMC selectat.
Inserții și elemente de fixare
SMC poate încorpora inserții metalice turnate, caracteristici filetate și armături locale. Inserțiile ar trebui să includă caracteristici care să reziste atât la rotație, cât și la extragere, evitând în același timp concentrațiile ascuțite de solicitări în jurul compozitului.
Elementele de fixare mecanice trebuie să distribuie forța de strângere pe o zonă suficientă. Pot fi necesare șaibe, armături locale sau caracteristici turnate de împrăștiere a sarcinii în jurul șuruburilor foarte încărcate.
Adezivii structurali sunt o altă opțiune utilizată pe scară largă pentru îmbinarea SMC cu SMC, aluminiu, oțel sau materiale termoplastice selectate. Sistemele epoxidice, poliuretanice și acrilice pot fi toate potrivite în funcție de viteza de producție, temperatura de serviciu și designul îmbinării.
Deoarece SMC întărit este un termorezistent, nu poate fi pur și simplu topit și sudat în același mod ca un termoplastic convențional. Prin urmare, îmbinarea cu ultrasunete sau termică este limitată în general la ansambluri hibride special concepute sau la inserții termoplastice.
Calitatea suprafeței și finisarea clasa A
Unul dintre motivele pentru care SMC a rămas important în industria auto este capacitatea sa de a produce panouri exterioare mari cu suprafețe vopsite de înaltă calitate. Obținerea unui rezultat de clasă A depinde însă de întregul sistem de producție.
Formulările de rășină cu profil redus ajută la controlul contracției, dar lustruirea mucegaiului, uniformitatea temperaturii, fluxul de încărcare și presiunea de turnare influențează, de asemenea, citirea fibrelor și ondularea suprafeței.
Un proces tipic de finisare include:
- inspecție vizuală pentru porozitate, fibre expuse și defecte de suprafață;
- îndepărtarea imperfecțiunilor flash și marginilor;
- curățare pentru a îndepărta praful, uleiul și reziduurile de eliberare a mucegaiului;
- șlefuire localizată sau activare de suprafață, dacă este necesar;
- aplicarea unui primer compatibil SMC;
- aplicarea stratului de bază și a stratului superior;
- inspecția finală a aderenței și aspectului.
Pentru panourile auto vopsite, procesul de acoperire trebuie validat împreună cu gradul SMC, deoarece contaminarea suprafeței, porozitatea și dilatarea termică pot afecta aspectul final.
Unde este utilizat SMC în producție?
SMC este cel mai atractiv atunci când producătorii au nevoie de geometrie turnată complexă împreună cu rezistență la coroziune, izolație electrică, greutate redusă sau integrare ridicată a componentelor.
Autovehicule și vehicule cu energie nouă
Aplicațiile includ panouri exterioare, hote, capace structurale, scuturi sub caroserie, capace pentru baterii și componente de protecție electrică. În comparație cu oțelul, piesele SMC reproiectate corespunzător pot reduce greutatea, eliminând în același timp protecția împotriva coroziunii și combinând mai multe componente ștanțate sau sudate într-o singură matriță.
Echipamente electrice și de putere
Carcasele electrice, cutiile de distribuție, carcasele contoarelor, piesele de comutație și structurile izolante beneficiază de rezistența electrică și de performanța la coroziune a materialului.
Feroviar, maritim și infrastructură
SMC poate fi utilizat pentru panouri de transport, carcase de echipamente, structuri utilitare, capace de acces, componente ale sistemului de cabluri și alte părți expuse la umiditate sau condiții corozive.
HVAC și echipamente industriale
Capacele mari ale echipamentelor, carcasele ventilatoarelor și carcasele mașinii pot profita de capacitatea SMC de a integra nervuri, caracteristici de montare, boșuri și suprafețe tridimensionale complexe într-o singură componentă turnată.
Costul SMC și scalabilitatea producției
Numai prețul materiilor prime nu este o modalitate utilă de a compara SMC cu oțelul, aluminiul sau materialele termoplastice. Inginerii ar trebui să calculeze costul total de fabricație al unei piese acceptabile.
Costul materialului depinde de greutatea netă a piesei, greutatea de încărcare, pierderea de tăiere și gradul SMC. SMC structural cu înaltă sticlă, formulările ignifuge, clasele cu densitate scăzută și sistemele din fibră de carbon pot avea o economie foarte diferită.
Timpul de presare este un alt factor major. Un ciclu de 90 de secunde și un ciclu de 180 de secunde generează o producție anuală foarte diferită de la aceeași mașină de turnat. Când volumul de producție crește, automatizarea pentru manipularea materialelor, încărcarea, descărcarea și tăierea poate îmbunătăți utilizarea și poate reduce variațiile legate de operator.
Sculele ar trebui amortizate pe parcursul unei producții realiste pe durata de viață. Dacă o matriță și investiția în scule asociate costă 200.000 USD și este utilizată pentru a produce 200.000 de piese acceptabile, contribuția de bază pentru scule este de aproximativ 1,00 USD pe piesă înainte de a fi luate în considerare întreținerea și reparația.
Trebuie incluse și operațiuni secundare, cum ar fi tăierea, găurirea, vopsirea, lipirea și asamblarea. În multe aplicații industriale, unul dintre principalele avantaje ale SMC este capacitatea de a elimina unele dintre aceste procese din aval prin integrarea funcțiilor direct în componenta turnată.
Cum să selectați un furnizor de producție SMC
Un audit al furnizorului ar trebui să acopere mai mult decât tonajul presei și prețul unitar cotat. Producătorii ar trebui să examineze capacitatea furnizorului de a controla materialul, sculele, parametrii de turnare și validarea piesei finale.
Puncte de evaluare recomandate pentru furnizori
- ISO 9001, IATF 16949 sau certificare de calitate cerută de client
- Controlul lotului de materiale SMC și al termenului de valabilitate
- Gestionarea depozitării și maturării
- Presiunea presei, poziția, timpul și trasabilitatea temperaturii
- Întreținerea matriței și capacitatea sistemului de încălzire
- Suport pentru prototipuri și producție pilot
- PPAP sau capacitatea de calificare specifică clientului
- Resurse de testare dimensională și mecanică
- Calculul capacitatii de productie
- Planuri de urgență pentru perioada de nefuncționare a presei sau a sculelor
Considerații privind sustenabilitatea și sfârșitul vieții SMC
SMC convențional folosește o matrice termorezistabilă reticulat. Odată întărită, rășina nu poate fi pur și simplu reîncălzită și retopită în același mod ca polipropilena, nailonul sau alt material termoplastic.
Reciclarea mecanică este o cale practică pentru unele fluxuri curate de deșeuri SMC. Deșeurile pot fi măcinate și reutilizate ca umplutură sau armătură în aplicații de compozit selectate. Tratamentul termic și piroliza pot fi, de asemenea, posibile din punct de vedere tehnic, în special acolo unde armăturile valoroase pot fi recuperate, deși economia și infrastructura locală rămân limitări importante.
Unele deșeuri compozite pot fi, de asemenea, evaluate pentru coprocesare industrială, unde atât fracțiunile organice, cât și cele minerale pot avea valoare.
Pentru unitățile de producție din SUA, cerințele de mediu depind de sistemul real de rășină și de procesul de fabricație. Producția de compozite din plastic ranforsat poate intra sub incidența normelor federale, de stat și locale aplicabile care reglementează poluanții atmosferici periculoși, constituenții volatili, acoperirile și deșeurile industriale. Prin urmare, unitățile ar trebui să evalueze conformitatea pe baza formulării și procesului SMC specific, mai degrabă decât să presupună că o singură regulă se aplică în mod identic pentru fiecare operațiune.
Planificați un proiect de turnare SMC?
Selectarea unei prese hidraulice SMC ar trebui să înceapă cu componenta și matrița, nu doar cu un număr de tonaj.
Wuxi PengdaHZ Intelligent Equipment Co., Ltd. furnizează soluții de presa de turnare hidraulice și servo-controlate pentru SMC și alte procese de fabricare a compozitelor.
Pentru o evaluare inițială de presă, producătorii pot furniza:
- desenul piesei sau modelul 3D;
- zona de turnare proiectată;
- Calitatea SMC și presiunea de turnare necesară;
- greutatea părții și grosimea nominală;
- dimensiunile matriței și greutatea matriței;
- cursa de apăsare necesară și lumina zilei;
- timpul de ciclu țintă;
- volumul anual de producție;
- cerințe de automatizare.
Aceste intrări fac posibilă evaluarea necesarului Tonajul presei, dimensiunea platanului, cursa, lumina naturală, profilul vitezei de închidere, controlul presiunii și configurația automatizării pentru programul de producție.
Solicitați o evaluare de presă SMCÎntrebări frecvente
Care sunt proprietățile tipice de tracțiune și încovoiere ale SMC?
Tipurile comune de poliester din fibră de sticlă SMC pot oferi rezistență la tracțiune în intervalul aproximativ 55-170 MPa și rezistență la încovoiere în jur de 140-250 MPa. Formulările structurale pot depăși aceste cifre. Valorile reale de proiectare trebuie luate întotdeauna din materialul selectat și validate folosind piese turnate reprezentative.
Ce temperatură de matriță ar trebui utilizată pentru SMC poliester standard?
Aproximativ 140–160°C este un interval de pornire comun pentru multe sisteme SMC pe bază de poliester. Valoarea corectă depinde de formulare, grosimea piesei, lungimea curgerii și timpul țintă de întărire.
Ce presiune de turnare ar trebui utilizată pentru SMC?
Multe formulări convenționale SMC funcționează cu aproximativ 3,5–10 MPa, în timp ce părțile structurale puternic armate sau mai dificile pot necesita o presiune mai mare. Valoarea corectă ar trebui să se bazeze pe îndrumările de procesare ale furnizorului de materiale și să fie validată în timpul încercărilor.
Cum calculez tonajul de presa SMC necesar?
Înmulțiți suprafața de turnare proiectată cu presiunea de turnare necesară, apoi adăugați o marjă de inginerie adecvată. Presa trebuie de asemenea verificată pentru dimensiunile platanului, cursa, lumina naturală, paralelismul și controlul la viteză mică.
Cum poate fi redusă porozitatea SMC?
Verificați amplasarea încărcăturii, locațiile de aerisire de umplere finală, profilul de închidere a presei, creșterea presiunii și temperatura matriței. Porozitatea este adesea cauzată de o combinație de aer prins și de un comportament neadecvat al curgerii, mai degrabă decât de un parametru izolat.
Poate SMC să obțină o suprafață vopsită de clasa A?
Da. Calitățile SMC cu profil redus pot obține suprafețe vopsite de înaltă calitate atunci când formularea materialului, lustruirea matriței, controlul temperaturii, fluxul, presiunea și pregătirea acoperirii sunt toate controlate corespunzător.
Ce standarde ASTM sau ISO sunt utilizate în mod obișnuit pentru SMC?
Referințele tipice includ ASTM D638 sau ISO 527 pentru proprietăți de tracțiune, ASTM D790 sau ISO 178 pentru proprietăți la încovoiere, ASTM D256 sau ISO 179 pentru comportamentul la impact, ASTM D648 sau ISO 75 pentru performanța la deformare la căldură și ASTM D149 pentru rezistența dielectrică.
SMC poate fi reciclat?
SMC întărit nu poate fi topit ca un termoplastic, dar măcinarea mecanică, utilizarea ca umplutură compozită, procesele selectate de recuperare termică și coprocesarea industrială pot oferi opțiuni de sfârșit de viață, în funcție de tipul de material și de infrastructura locală de reciclare.







